Kontrakt Komunikacji Interpersonalnej w Relacjach
Jak Sobie Radzić w Trudnych Relacjach
Komunikacja interpersonalna to naturalna potrzeba każdego człowieka i nieodzowna cześć życia społecznego.
Potrzebna jest nam do realizowania ważnych celów i zaspokajania naturalnych potrzeb różnego rodzaju.
Komunikacja interpersonalna jak wiesz może być czasami trudna i prowadzić do konfliktów oraz niepotrzebnych negatywnych emocji czy kłótni.
Utrzymanie dobrych relacji z kimś, kto się od nas różni, bez wdawania się w niepotrzebne sprzeczki i obrażania się, wymaga dojrzałości i cierpliwości oraz metodologicznego podejścia, aby dobrze radzić sobie w trudnych relacjach i uniknąć konfliktów.
Zastanówmy się wobec tego, co możemy zrobić, aby ułatwić sobie wzajemną komunikację interpersonalną, szczególnie w trudnych relacjach przez tzw. kontrakt komunikacji interpersonalnej.
Kontrakt komunikacji interpersonalnej w relacjach to tzw. "reguły gry" w relacjach międzyludzkich np. rodzic-dziecko. mąż-żona, kolega-kolega lub innych relacjach interpersonalnych np. zawodowych: lider-podwładny.
Kontrakt komunikacji interpersonalnej polega na tym, że ustalamy w relacjach, z którymi obcujemy najczęściej, reguły komunikacji interpersonalnej, które będą obowiązywały i chroniły obydwie strony kontaktu interpersonalnego w prawie do bezpiecznego, swobodnego, wolnego i niezależnego wyrażania swojego zdania, opinii, przekonań, postaw, wierzeń i traktowania się ze wzajemną godnością i szacunkiem.
Zawarty kontrakt komunikacji interpersonalnej w relacji będzie nas chronił przed zdenerwowaniem, gdy nie zgadza się z nami nasz rozmówca i w związku z tym np. podnoszeniem głosu, atakowaniem, agresją, histerią, przeklinaniem, wrogością lub przemocą emocjonalną czy psychiczną, prowokowaniem niechcianych tematów rozmowy, molestowaniem, szantażem, manipulanctwem, obrażaniem się, gniewem, złośliwością, naśmiewaniem się, poniżaniem, upokarzaniem (obniża nasze poczucie wartości i pewność siebie), obwinianiem, ubliżaniem, lekceważeniem i ignorowaniem naszych opinii, frustracją z powodu niekomfortowo przeprowadzanej rozmowy np. warunków otoczenia sytuacji, okoliczności czy obecności niepowołanych osób trzecich, które mogą krępować strony komunikacji interpersonalnej w relacji.
W kontrakcie komunikacji interpersonalnej zawieramy umowę taką, że gdy następują powyższe negatywne reakcje słowne, emocjonalne czy nawet fizyczne, stawiamy im granice, którą szanujemy i której przekroczyć nam wzajemnie nie wolno!
Mówimy wtedy, podczas komunikacji interpersonalnej np. kropka - koniec rozmowy, szanujmy się i nie ulegajmy agresji lub histerii, poniżaniu się, obrażaniu się czy gniewowi lub prowokowaniu krytycznych, wrażliwych tematów, na które druga osoba ma prawo nie chcieć rozmawiać! Następnie mówimy, że: albo będziemy spokojnie, racjonalnie rozmawiać w atmosferze spokoju i wzajemnego poszanowania godności osobistej dla wolności słowa czyjegoś zdania i potrzeb, na rzeczowe argumenty, albo wcale lub gdy będą do tego bardziej sprzyjające warunki.
Po takim komunikacie mamy prawo przerwać rozmowę i jej nie kontynuować wcale lub zaproponować drugiej stronie komunikacji interpersonalnej, która złamała "zasady gry" rozmowę w innym bezpiecznym emocjonalnie, dogodnym terminie, gdy negatywne emocje czy tzw. "kurz opadnie"!
Kontrakt komunikacji interpersonalnej w relacjach, pozwala nam bardziej się szanować i traktować z miłością, a nie pod wpływem negatywnych słów czy emocji, których potem możemy żałować i już tego się nie odwróci! Tylko w takim przypadku nie obrażamy się na drugą stronę komunikacji interpersonalnej i jak najszybciej przebaczamy, przynajmniej dla swojego dobrego zdrowia psychicznego - pamiętaj! Ale również dla szansy zachowania poprawnych, zdrowych relacji z drugą stroną komunikacji interpersonalnej.
Jeśli druga strona notorycznie łamie zasady kontraktu interpersonalnego i nie stosuję się do nich, czyli postępuje notorycznie toksycznie, to mamy prawo unikać takich konfrontacji z drugą stroną kontaktu interpersonalnego, a w przypadkach skrajnych, nawet zerwać takie toksyczne relacje dla własnego dobra i zachowania zdrowia psychicznego - pamiętaj!
Psychologia Relacji Międzyludzkich - Psychologia Komunikacji Interpersonalnej
Copyright ⓒ ⓟ Damian Jarczewski 2021. Wszelkie prawa do tego artykułu zastrzeżone, powielanie i kopiowanie tego artykułu bez zgody autora zabronione! Natomiast zalecane polecanie tego linku innym internautom.
Jeśli ten wpis był dla ciebie przydatny i znasz kogoś, komu też mógłby pomóc — prześlij mu ten post — na pewno będzie Ci za to wdzięczny 💗
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wszystkie komentarze są moderowane przed ich zamieszczeniem, aby uniknąć niechcianego spamu! Liczę na Twoje rzeczowe i kreatywne komentarze i pozdrawiam Ciebie serdecznie, dziękując jednocześnie za Twój wpis!:)