Damian Jarczewski

sobota, 21 sierpnia 2010

Cel sens i znaczenie życia

Cel sens i znaczenie życia

Życie Twoje i moje ma swój cel, sens i znaczenie!

Ty i ja zostaliśmy stworzeni i przeznaczeni do wartościowych celów, aby wypełniać jakąś ważną misję w naszym życiu! np. zawodową czy rodzinną lub społeczną!

Cel to kierunek w jakim powinniśmy podążać. W głębszym rozumieniu cel jest sensem naszego życia, który nadaje znaczenie naszemu życiu. W teologicznym ujęciu życie z sensem i celem to życie z Bogiem, natomiast życie bez sensu i celu to życie bez Boga!

Powołani jesteśmy do życia z doczesną wolą Stwórcy względem nas oraz z ponad czasową wolą Stwórcy - zbawienia nas.

Każdy z nas potrzebuje sobie zadać na jakimś etapie swojego życia pytanie: co jest dla niego celem, sensem życia i jakie jego życie ma znaczenie dla niego samego oraz innych?

Odpowiedzi będą oczywiście różne, zależne od naszej świadomości, potrzeb i motywacji, którymi się kierujemy. Mogą to być cele materialne lub/oraz cele wyższe - duchowe i intelektualne - potrzeby serca i umysłu.

Cele nadają Twojemu życiu kierunek. Znane jest powiedzenie, że jeśli nie wiesz dokąd idziesz, nigdy tam nie dojdziesz. Człowiek bez wyznaczonych celów dryfuje, tak jak statek, który nie ma steru.

Cele pomagają nam decydować o tym czym mamy się zajmować, na co poświęcać swój czas, a z czego powinniśmy zrezygnować. Cele dają poczucie sensu i mocy w życiu. Kiedy je realizujesz, nawet te małe, rośnie Twoje poczucie własnej wartości, duma z siebie i nabierasz zapału do realizacji kolejnych.

Cele wyzwalają kreatywność i stymulują umysł do tworzenia nowych pomysłów. Dają Ci energię i motywację do działania. Dzięki wyznaczaniu celów możesz osiągnąć znacznie więcej - w krótszym czasie.

Statystyki są bezlitosne. Pokazują, że ludzie wyznaczający cele osiągają nawet i dziesięć razy tyle, co ludzie którzy nie spisują swoich celów.

Ich brak jest często powodem frustracji i niezadowolenia w życiu. Kiedy następnym razem spotkasz kogoś, kto bez przerwy narzeka... Zapytaj go - jakie ma cele?

1 komentarz:

  1. Niektórzy twierdzą, że poczucie sensu jest tym najważniejszym w życiu, a jego brak może skutkować nie tylko miotaniem się bez celu, ale również negatywnymi skutkami dla psychiki, a w konsekwencji i dla ciała. Niezależnie od tego, w kim lub w czym widzimy cel swojego życia, jego posiadanie sprawia, że można przeżyć nawet najgorsze rzeczy - co pięknie opisywał Viktor Emil Frankl.

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są moderowane przed ich zamieszczeniem, aby uniknąć niechcianego spamu! Liczę na Twoje rzeczowe i kreatywne komentarze i pozdrawiam Ciebie serdecznie, dziękując jednocześnie za Twój wpis!:)